Historie oddílu - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Historie oddílu

V měsíci listopadu roku 1970 byl v Sendražicích založen šachový oddíl. I když se šachy v obci začaly hrát v minulosti již několikrát, nikdy se nehrály závodně. Z iniciativy Václava Uhlíře ml., který v té době startoval za Lokomotivu Kolín, došlo k založení oddílu, který se hned po svém vzniku zúčastňuje mistrovských soutěží družstev v tehdejším Středočeském kraji.

Zakládajícími členy šachového oddílu TJ Sokol Sendražice byli : Ing. Stanislav CIVÍN, Karel MAŠÍN, Ing. Jiří SEMERÁK, Jiří ŠKARVADA, Václav TŮMA, Václav UHLÍŘ st. a Václav UHLÍŘ ml.

Pravidelné hrací dny se staly přípravou pro mistrovskou soutěž družstev, kterou nový oddíl úspěšně absolvoval. Rok 1970 byl poměrně úspěšným rokem Československého šachu. Na šachové olympiádě v Siegenu skončilo družstvo Československa na pěkném 5.místě. Olympiádu absolvovalo v sestavě : Hort, Filip, Jansa, Smejkal, Přibyl. Také 5.místo v mistrovství Evropy družstev bylo úspěchem. Mistrem republiky se stal Vlastimil Hort, mezi ženami zvítězily shodně Eretová s Vokřálovou, když užší vyhrála Eretová. Činnost šachového oddílu od jeho začátku byla velmi bohatá. Pravidelně se hrál oddílový přebor jednotlivců a v soutěžích družstev se šachisté ze Sendražic zúčastňují mistrovských utkání bez přestávky od svého vzniku. Během této doby sehráli mnoho dramatických zápasů jak na úrovni krajských soutěží, tak v rámci okresu.

V roce 1972 dochází k navázání přátelských sportovních styků s prvním zahraničním partnerem. Šachový oddíl BSG Motor FRANKENHAIN z bývalé NDR je prvním zahraničním šachovým klubem, který zavítal do Sendražic. Následovala další šachová spolupráce s kluby Traktor SAGARD a Jasmund RÜGEN. Vyvrcholením těchto mezinárodních šachových styků byla družba s Motorem STADTILM. Bohatou činnost přinesly četné přátelské zápasy s domácími kluby, které se uskutečnily v rámci soustředění nebo zájezdů našeho oddílu. Našimi soupeři byli postupně : Sokol Dlouhá Třebová, Spartak Vrchlabí, TJ Znojmo, Frenštát pod Radhoštem, Jiskra Strážnice, Slokov Sudoměřice, CHS Chotěboř, SB Světlá nad Sázavou, Jiskra Olivětín a nejčastěji Spartak Hlinsko.

Velkou událostí v obci byly simultánky, z nichž největší váhu měly beseda se simultánkou velmistra Salo FLOHRA a mezinárodního mistra Josefa PŘIBYLA. Nejlepšího výsledku dosáhl Pavel Vokolek, když s oběma šachovými velikány uhrál nerozhodný výsledek. Se Salo Flohrem ještě remizovali Josef Škoda a Václav Uhlíř st., s Josefem Přibylem pak Jiří Škarvada a Karel Mašín.

Oddíl se stal pořadatelem významných šachových turnajů. V roce 1976 uspořádal ve spolupráci se šachovým kroužkem Skláren Bohemia Poděbrady mezinárodní turnaj jednotlivců. V hlavní i vedlejší skupině startovalo po 12 hráčích. Na tehdejší dobu velmi dobré obsazení ze zahraničí, zúčastnili se šachisté z Jugoslávie, NDR, NSR a Polska. Vítězem hlavního turnaje se stal Karel Petržalka z České Třebové, vedlejší skupinu vyhrál člen šachového TJ Sokol Sendražice Ladislav Fiala.

Ve dnech 11.-26.11. 1977 proběhl pod patronací TJ Sokol Sendražice polofinálový turnaj mužů zařazený do cyklu soutěží mistrovství republiky. Za řízení rozhodčího Františka Vašíčka z Brna si palmu vítězství odvezl Jan AMBROŽ z VŠ Praha před Tichým (Slavoj Vyšehrad) a Janovcem (TŽ Třinec). V srpnu 1978 probíhalo turné reprezentačního mužstva Alžíru v Československu. Jeho prvou akcí byl bleskový turnaj jednotlivců v Sendražicích, ve kterém startovalo 6 domácích hráčů a 4 šachisté z Alžírska. Vítězem turnaje stal Václav UHLÍŘ ml. Nejznámějším šachovým podnikem našeho oddílu se stal Vánoční bleskový turnaj jednotlivců, který v druhé polovině 70.let a zejména v osmdesátých letech měl vynikající obsazení. Z vítězů můžeme jmenovat např. Aloise Lanče, Josefa Přibyla a Štefana Grosse.

Patřili mezi nás..

Jaroslav BERAN * 15.7.1922 † 3.10.1991

Krátce po založení šachového oddílu vstupuje do jeho řad, aby jako správný patriot Sendražic přispěl k jeho výrazným úspěchům. I když pracoval v náročné funkci náměstka ředitele Okresního podniku služeb v Kolíně, čas pro šachy si našel vždy. Byl místopředsedou šach. oddílu a velmi aktivním pořadatelem tradičního Vánočního turnaje.

Ing. Stanislav CIVÍN * 21.7.1937 † 25.2.1985

Zakládající člen oddílu a hráč základní sestavy. Jeden z těch, kteří na vlastní kůži poznali normalizaci v 70.letech. V roce 1968 působil ve funkci ředitele Agrostavu Kolín, později musel pracovat v dělnických profesích. Spolehlivý hráč i kamarád, který se zúčastňoval všech akcí šachového oddílu.

František Drašner * 14.9.1943  † 13.6.2006
Posila oddílu ze Světlé nad Sázavou. Byl hráčem základní sestavy a oporou A mužstva. Výborný kamarád a spolehlivý hráč, který se ihned po příchodu zapojil do aktivit  oddílu a to jak sportovních, tak i společenských. Patřil mezi ty, kteří tmelili partu. Pokud mu to náročné povolání učitele a později školního inspektora dovolovalo, zúčastňoval se všech  šachových akcí i zahraničních zájezdů, které pořádal náš šachový oddíl.

František ŠEDIVÝ * 9.3.1927 † 27.3.1992

Rodilý Sendražák, který velkou část šachového života prožil na severu Čech - v Děčíně. Po návratu do rodné obce se ihned zařazuje do života šach. oddílu a dlouhá léta a dlouhá léta patří mezi opory A mužstva. I když pracoval v nepřetržitém provoze, velmi obětavě nastupoval na mistrovská utkání i po noční směně.

Jiří ŠKARVADA * 5.4.1925 † 6.11.1994

Patřil mezi sedm zakládajících členů šach. oddílu v Sendražicích. Od jeho vzniku až do své smrti působil jako jeho předseda. V počátečních letech činnosti hráč základní sestavy, později funkcionář, který nevynechal jedinou akci, kterou šachový oddíl pořádal. Z hlediska své funkce (náměstek ředitele v agrostavu Kolín) velmi významně pomáhal v činnosti šach. oddílu zejména po stránce jeho zabezpečení.

Jiří ŠKOPEK * 4.8.1952 † 23.9.1989

Posila získaná pro náš šachový oddíl v době zvyšování výkonnosti našeho klubu. I když jeho hlavním sportem byl stolní tenis, byl spolehlivým hráčem základní sestavy. Podílel se i na úspěších našeho oddílu na zahraničních turnajích.

Václav TUMA * 29.6.1935 † 13.4.1992

Patřil mezi zakladatele šach. oddílu a hráče jeho základní sestavy. Výborný kamarád a spolehlivý hráč, který se aktivně podílel na úspěších jak sportovních, tak i společenských. Patřil mezi ty, kteří tmelili partu. Bez jeho účasti na šachových akcích, zahraničních zájezdech a pracech pro šach. oddíl jsme si chod klubu nedokázali představit.

Václav UHLÍŘ st. * 7.7.1919 † 20.5.1991

Zakládající člen oddílu a zároveň i jeden z hlavních organizátorů uznávaného Vánočního bleskového turnaje jednotlivců v Sendražicích. Patřil mezi hlavní funkcionáře šach. oddílu, oporu a mužstva. Organizačně pomáhal zajišťovat všechna akce, které šachový oddíl během své bohaté činnosti uskutečnil (brigády, zájezdy tuzemské i zahraniční, turnaje bleskové i ostatní).